След това варим докато си сменят цвета и омекнат . След това прецеждаме плодовете и ги отстраняваме.
Полученият сок връщаме на котлона, прибавяме захарта и така варим, докато се сгъсти. Проверяваме на ръба на чинийка.
На края прибавяме лимонтузуто и докато желето е топло го затваряме в сухи бурканчета, които обръщаме с капака на долу. Стоят така докато изстинат и се вакуумират.
Използвайте бутоните под този текст ако Ви допада това място!
Започне ли подготовката на зимнина на първо място се сещам за 100-те чушки на Нора Караваневска.
Когато бях малка случайно опитах чушките на леля Нора (вечна и памет), помолих мама да ги направи и в къщи- свършиха за отрицателно време. Реших стана ли голяма да бъдат неразделна част от моята трапеза!
Почистените чушки от семките се изпичат и обелват от люспите.
В съд се затопля мазнината и в нея се разтваря натриевият бензоат , към тях се прибавят всички съставки на марината и се разбъркват добре. В голяма тенджера редувам чушки и поливам с марината докато свършат чушките. Така оставям да престоят 3-4 часа, може и 12ч. но не повече.
Подреждат се чушките легнали в бурканите и на края се заливат с останалата марина. Чесънът се разпределя по равно между чушките, защото после е много вкусен!
Вакуумирам бурканите за 10-15 минути.
Използвайте бутоните под този текст ако Ви допада това място!
Набраните боровинки се чистят както се чисти ориз за готвене от останалите по тях листа, тревички и пръчици от храстчетата. Не крия, че брането е трудоемко но си заслужава. Така почистените боровинки измивам с вода..
Понеже в нашата група на берачи имаше и малки деца на които им беше интересно да берат и червени боровинки, сме прибавили и тях - около две шепички 🙂 , не бива да се пренебрегва труда на другите
Слагам водата за сладкото да заври и изсипвам захарта в нея. Бъркам до пълното и разтваряне. Слагам боровинките и чакам да заври. След завирането се образува голямо количество пяна която може да изкипи, за това се бърка постоянно и се обира с решетъчна лъжица. След това може да се бърка по-рядко, за да не загори.
След около час и половина, когато започне да се сгъстява сладкото го проверявам дали се е сгъстило достатъчно върху охладена чинийка. Готово е ако капката не се разтича! Тогава прибавям лимонената киселина, разбърквам добре и след няколко минути свалям от огъня. Внимавайте с гъстотата на сладкото ,защото в съда изглежда много течно, но ако изтървете момента сладкото ще стане твърдо. За това проверявайте редовно върху чинийката. Докато е още горещо сладкото се сипва в сухи и затоплени бурканчета, затварят се и се обръщат с капачките на долу. Горещо е и пари!
Използвайте бутоните под този текст ако Ви допада това място!