Разтопявам маслото, в него добавям розмарина и мащерката и с тях намазвам патицата. Вътре в патицата слагам един портокал който съм набола от всички страни с вилица. Набождам патицата на няколко места, при печене от там ще излиза маста и. Поставям патицата на скарата на фурната, а под нея тава със нарязаните в нея зеленчуци които са само посолени.
Пека на 175 градуса за около 3 часа.
Вече е готова!
Използвайте бутоните под този текст ако Ви допада това място!
Кожата на джолана са нацепва на квадратчета. Ножа трябва да е много остър, защото е доста трудно - все едно че си режеш зимните обувки 😉
Сухите подправки се смесват и се втриват с ръце в джоланчето, така че да попаднат във всички цепки и да се овкуси хубаво.
Картофите, морковите и гъбите се нарязват на едри парчета. Ако имате дребни картофки може да са цели - става супер! Лукът се нарязва на четвъртинки.
От нарязаните продукти се слага малко на дъното на голям глинен гювеч. В средата се слага джолана и около него се поставя останалата част от продуктите.
Външните люспи на чесъна се обелват и целите глави се слагат отстрани на джоланчето при другия зарзават. Лютите чушки се поставят най-отгоре.
Всичко това се поръсва с останалите подправки, с които овкусихме джолана и се залива с виното и водата. Не е нужно да се слага допълнително мазнина.
Затваря се капака на гювеча и се слага във фурната за 30 мин. на максимална температура. След това се намалява на 180 градуса и се пече 3 часа.
Това е 🙂 ...е, после се вади месото в чиния, около него картофки, гъбки и всички останали вкусотийки и се правят снимки...или без снимки, но с червено винце! Наздраве!
Използвайте бутоните под този текст ако Ви допада това място!
Това не е стандартната рецепта, защото в оригиналната картофите се варят заедно с кюфтетата и соса. Аз предлагам вариант за тези,които не харесват варените картофи. Моите деца предпочитат картофите изпържени.
Нарязваме лука на ситно, добавяме го към каймата заедно с яйцето и подправките, омесваме хубаво и с мокри ръце правим малки кюфтенца.
Овалваме ги в брашно и изпържваме в дълбок тиган, в който предварително сме загрели 1 ч.ч. олио.
След като извадим готовите кюфтенца в, мазнината в която ги изпържихме добавяме настъргания домат, брашното и накрая червения пипер. Получава се гъста смес, която разреждаме с гореща вода като непрекъснато разбъркваме.
В готовия сос слагаме кюфтенцата и ги оставяме да врат на бавен огън 20 мин. Вместо да ги варим можем да сложим всичко това в тавичка във фурната на 200 градуса за 20 мин.
В моя вариант картофите се нарязват на лентички и се изпържват. При сервирането се добавят в порцията.
Използвайте бутоните под този текст ако Ви допада това място!
Мусаката я правя като запържвам лука в малко мазнина, след което добавям каймата за да се запържи. След това доматите докато изври водата им. После идва ред на подправките и на края слагам картофите. За по удобно целият този процес го извършвам в тенджера за да ми е по удобно. На края слагам малко вода и чакам да заври. След завирането изсипвам в тава, пека докато омекнат картофите, правя лека заливка ( у нас така я предпочитаме) и се получава мусака 🙂
Предлагам просто моя хрумка, ако ви хареса. Замесвам тесто без набухвател и го разделям на топчета. От пропорциите които съм дала се получават 11 малки топчици. Всяка топчица се разстила с точилката на дебелина около 4мм. и в нея слагам 1 - 1/2 с.л. смес от мусаката преди да е запечена в тавата.
Краищата ги прещипвам на плисе и се получава като кесийка
Всички готови "кесийки" подреждам в тава с хартия за печене, намазвам ги с жълтък разбит с малко мазнина и вода. Пека на 200 градуса докато омекнат картофите. Ако тестото започне да се запича , а мусаката не е готова покривам с фолио .
След като омекнат картофите слагам по една супена лъжица от заливката и пека докато се запече. Ами -това е 🙂
Използвайте бутоните под този текст ако Ви допада това място!